Skrýt reklamu

Nizký úrok mají i nebankovní společnosti. nebankovní půjčky bez registru na webu tippujcky.cz s hodnocením.

Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Diskuze o veškerých právních problémech. Poradenství s problémy v této oblasti.

Moderátoři: Administrátoři, Zpravodajové, Zkušební moderátoři

Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Příspěvekod LucieP » pát 29. dub 2011 17:35:17

Vroce 2009 jsem se synem odešla z bytu který jsme si s manželem zakoupili v roce 2007 v manželství.Koupili jsme ruinu a rok a půl jej rekonstruovali.V roce 2009 nás rozvedli.Po maželovi jsech chtěla ,aby se byt prodal ,protože jsme na něm měli hypotéku a zároveň půjčku.Nejdříve s tím souhlasil,ale po rozvodu obrátil s tím ,že si chce byt ponechat.Podala jsem tedy k soudu žádost o majetkoprávní vyrovnání po rozvodu s tím, že chci odstupné z bytu v částce 200 000,- kč.Hypotéka činí 850 000,- a půjčka 60 000,-.Byt má v tuto chvíly hodnotu cca 1 400 000,-.Na splácení půjčky ani hypotéky se nepodílím neboť se synem žiji v pronajatém bytě,nejdříve jsem byla na MD a momentálně jsem na UP. Dnes již bývalý mamžel podal k soudu svoje stanovisko ve kterém píše,že nemám o byt ani půjčku zájem ,proto nevidí žádný důvod proč mne vyplácet a navíc po mě chce zaplatit 30 000,- na víše uvedenou půjčku. Prosím o radu. Myslíte že mám šanci zístat peněžní vyrovnání z bytu? Budu muset zaplatit podíl na splátkách hypotéky a půjčky? Děkuji

thanks

! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !

Pridat.eu
LucieP
Kadet
Kadet
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 29. dub 2011 17:06:22
Poděkoval: 3 krát
Má poděkování: 0 krát

Re: Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Příspěvekod Finurka » sob 30. dub 2011 11:05:22

Pokud nedojde k dohodě o vypořádání SJM (společné jmění manželů), rozhodne soud na žádost některého z nich. To ale musí proběhnout do tří let po rozvodu manželství. Soud pak rozhoduje rovným dílem a to i aktiva(nemovitý a movitý majetek, úspory) a pasiva(dluhy, včetně hypotéky).

Co patří do SJM :
Do společného jmění manželů patří aktiva

- majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, [s výjimkou] majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

V uvedeném odstavci je účelné si všimnout zejména výjimek, tedy majetku, který do SJM nepatří.

Zároveň do SJM patří i pasiva, tedy
- závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého

I zde je dobré mít na zřeteli výjimky.

Souhrnně lze uvést, že do SJM nepatří věci:
- které nemůže fyzická osoba nabýt,
- které byly ve vlastnictví jen jednoho manžela ještě před vznikem SJM,
- získané dědictvím (dědictví jak ze zákona, tak ze závěti)
- získané darem
- sloužící svou povahou osobní potřebě jen jednoho z manželů,
- vydané jednomu z manželů v rámci předpisů o restituci, jestliže mu byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

Do společného jmění manželů patří vyplacená mzda i jakákoliv odměna za práci včetně náhrad mzdy za dovolenou atp. Po právní stránce manžel [není oprávněn] ponechat si část mzdy bez souhlasu druhého manžela a jen její část dát na společné hospodaření, i když praxe bývá zpravidla zcela odlišná.

Dále sem patří i nemocenské dávky při pracovní neschopnosti, důchod, ale i výhra ze sázek a loterií, pokud k výhře došlo za trvání SJM.

Takže ve Vašem případě by mělo rozhodnutí být následující:
Vašemu bývalému manželovi připadne dům, z něhož polovina ceny náleží Vám. Máte však společné dluhy, takže hodnota, která by Vám měla být vyplacena bude ponížena od poloviny součtu dluhů ve výši zůstatku ode dne rozvodu manželství. Váš návrh na vyplacení 200 tisíc je přiměřený( možná i trošku nižší než vypočte soud) a podílet se na splácení půjček se v žádném případě nebudete.
Požadavek bývalého manžela na zaplacení 30 000 Kč není oprávněný. Z Vašeho příspěvku je i zřejmé, že finanční situace Vaše a bývalého manžela je dosti rozdílná. To určitě bude soud brát v potaz. Placení výživného na nezletilého syna tím není dotčeno a se SJM nesouvisí. Předpokládám, že výživné ze strany bývalého manžela je řádně placeno. Stanovení hodnoty domu je na základě čeho ? Máte posudek odhadce nebo se jedná o tržní cenu ?

thanks
Za tento příspěvek od uživatele Finurka poděkoval
LucieP (pon 02. kvě 2011 13:22:12)
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Finurka
Policejní moderátor
Policejní moderátor
 
Příspěvky: 801
Registrován: pát 17. pro 2010 0:32:54
Poděkoval: 179 krát
Má poděkování: 596 krát

Re: Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Příspěvekod LucieP » pon 02. kvě 2011 13:32:44

Předem chci poděkovat za vaší odpověď,celkem se my ulevilo. Výživné na našeho syna je placeno pravidelně a vše probíhá podle rozhodnutí soudu který proběhl již v roce 2009. S touto situací problém nemám neboť jsem se již od začátku rozhodla ,že spory s bývalím manželem nechci zatahovat do vstahu otec a dítě.
Pokud jde o cenu nemovitosti kterou máme ve společném vlastnictví.To jsem odhadla podle cen nabídky a poptávky realitních kanceláří pro danou oblast. Předpokládám,ale že až bude probíhat soud,bude podán návrh,aby byl byt ohodnocen soudním znalcem. Proto snad ještě jedna otázka.Kdo bude hradit náklady na tohoto znalce?
Děkuji Lucie P.

thanks
Pridat.eu
LucieP
Kadet
Kadet
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 29. dub 2011 17:06:22
Poděkoval: 3 krát
Má poděkování: 0 krát

Re: Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Příspěvekod Finurka » pon 02. kvě 2011 15:13:52

Odhad bude zřejmě požadován. Platba bude rozdělena opět rovným dílem mezi Vás a bývalého manžela a odečtena z Vašeho podílu. Ale soud může rozhodnout i jinak, přesněji Vám to asi nesdělím. Vy ještě máte možnost požádat o výživné na sebe ( za zkoušku to stojí, neznám příjmy Vašeho bývalého manžela), dále pak můžete požádat o sociální dávku na bydlení. Pokud už jste tak neučinila, zajděte na sociálku, tam Vám určitě poradí, jsou tam od toho.

thanks
Za tento příspěvek od uživatele Finurka poděkoval
LucieP (pon 02. kvě 2011 17:34:36)
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Finurka
Policejní moderátor
Policejní moderátor
 
Příspěvky: 801
Registrován: pát 17. pro 2010 0:32:54
Poděkoval: 179 krát
Má poděkování: 596 krát

Re: Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Příspěvekod LucieP » pon 02. kvě 2011 17:57:33

Děkuji za brzkou odpověď. Sociální příspěvek na bydlení již pobírám a příští měsíc se chystám(pokud neseženu práci) zažádat o příspěvek v hmotné nouzy.A co se týče placení příspěvků na výživu manželky? O této možnosti vím,ale přesto o něj nechci požádat.Obávám se, že by to vytvořilo další vlnu naschválů,které my za těch pár stovek nestojí.Přesto ještě jednou děkuji za rady které jste my poskytl(a).Soud proběhne v červnu,tak se potom ozvu a dám vědět jak věc pokračuje.
Lucie P.

thanks
Pridat.eu
LucieP
Kadet
Kadet
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 29. dub 2011 17:06:22
Poděkoval: 3 krát
Má poděkování: 0 krát

Re: Majetkoprávní vyrovnání po rozvodu

Příspěvekod Finurka » úte 03. kvě 2011 0:01:57

S tím výživným pro Vás, jsem to myslela tak, že by jste o něj požádala až po vypořádání SJM. Teď by to pochopitelně nebylo taktické a ani na místě. Věřím, ale že soud rozhodne tak, že o peníze nepřijdete. Budu ráda, když dáte vědět, jak vše dopadlo. nemusíte zde, jsou to soukromé informace, stačí mi to napsat na :
Kód: Vybrat vše
Obsah v tagu code je pro neregistrované uživatele skrytý.
.

thanks
Za tento příspěvek od uživatele Finurka poděkoval
LucieP (úte 03. kvě 2011 6:29:14)
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Finurka
Policejní moderátor
Policejní moderátor
 
Příspěvky: 801
Registrován: pát 17. pro 2010 0:32:54
Poděkoval: 179 krát
Má poděkování: 596 krát


 
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek


Zpět na Právní poradenství


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron