Skrýt reklamu

Nizký úrok mají i nebankovní společnosti. nebankovní půjčky bez registru na webu tippujcky.cz s hodnocením.

Městská policie pokutuje neoprávněně

Diskuze o všem, co se aktuálně děje. Komentáře a reakce k aktuálnímu zpravodajství.

Moderátoři: Administrátoři, Zpravodajové, Zkušební moderátoři

Městská policie pokutuje neoprávněně

Příspěvekod goflin » ned 13. lis 2011 8:20:43

Městská policie v posledních pěti letech pokutuje řidiče za jízdu na červenou neoprávněně. S odkazem na správní řád ministerstva dopravy to v sobotu uvedla Česká televize (ČT). Řidiči, kteří takto byli v uvedené době pokutováni, podle ní mohou žádat o zrušení trestu a vrácení peněz, protože nařízení ministerstva má zpětnou platnost.
"Uložení blokové pokuty za průjezd křižovatky na červenou městskou policií je v tomto případě nicotným aktem a zákon zde nezná promlčecí lhůtu," řekl ČT mluvčí ministerstva dopravy Marek Illiáš.

O zrušení trestu tak podle televize mohou žádat stovky řidičů, jimž byl trest uložen. Jenom v Praze by se tedy mohlo stát, že magistrát bude nucen vrátit zpět přes 18 miliónů korun, které byly na pokutách od více než 7000 řidičů vybrány. Vrácení peněz už doporučil ombudsman Pavel Varvařovský, magistrát čeká na právní posudek.

Městští policisté však takový výklad odmítají. Světelná signalizace je podle nich místní úpravou a oni mají právo nerespektování signalizace sankcionovat.

Správní řád ministerstva dopravy z roku 2006 ovšem stanovuje, že městská policie může řidiče pokutovat jen za špatné parkování, rychlou jízdu či porušení zákazu vjezdu. Městští strážníci se ale domnívají, že červená na semaforu vlastně značí zákaz vjezdu.

[size=85][color=#FF4000]zdroj: novinky.cz[/color][/size]
The foes of the righteous will be condamned
i become death the destroyer of worlds

thanks
Za tento příspěvek od uživatele goflin poděkoval
Finurka (ned 13. lis 2011 15:58:20)

! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !

Pridat.eu
Uživatelský avatar
goflin
Policejní moderátor
Policejní moderátor
 
Příspěvky: 158
Registrován: stř 22. pro 2010 8:42:55
Bydliště: Země - Nezemě
Poděkoval: 49 krát
Má poděkování: 116 krát

Re: Městská policie pokutuje neoprávněně

Příspěvekod admin » pon 14. lis 2011 18:45:43

Také jsem to četl, zajímavé. Jsem zvědavý, jak celá kauza dopadne..
Nová rubrika na fóru o zkušenostech s policií, přidejte se zde: zkusenosti-policie/

thanks
Pridat.eu
Uživatelský avatar
admin
Prezident Policisté.com :-)
Prezident Policisté.com :-)
 
Příspěvky: 826
Registrován: čtv 10. pro 2009 17:10:49
Poděkoval: 29 krát
Má poděkování: 129 krát

Re: Městská policie pokutuje neoprávněně

Příspěvekod Finurka » úte 15. lis 2011 12:25:58

No nejspíš to dopadne tak, že "vlk se nažere a koza zůstane celá". Obecní policie nemá pravomoc udělit blokovou pokutu za přestupek jízdy na červenou. Strážník při zjištění tohoto přestupku je povinen sepsat záznam o přestupku a následně buď :
- předat k šetření přestupkovému oddělení v obci
- přivolat Policii ČR, která je oprávněna blokovou pokutu uložit.
Je potřeba ale dbát na to odkud se peníze budou vracet řidičům, kteří o tom požádají a zda obecní úřady nebudou řešit přestupky dodatečně přestupkovým řízením, v kterém nejspíš pokuta udělena bude. Vzhledem k tomu, že obecní policie je zřizována obcí na základě vyhlášky zastupitelstva, řídí ji starosta nebo pověřený člen zastupitelstva, je vše pořád pod " jednou střechou". Takže správný postup, kdy záznam o přestupku (vyhotoví strážník) měl být předán přestupkovému oddělení obce byl „zkrácen“ udělením blokové pokuty na místě strážníkem. Ten vlastně „ušetřil „ práci přestupkovému oddělení. Takže pokud řidič požádá o vrácení neoprávněně inkasované blokové pokuty, bude mu sice obecním úřadem vyhověno, ale vystavuje se současně tomu, že obec proti němu zahájí přestupkové řízení, v kterém mu pokutu udělí. Závěr, řidič nic nedostane, protože neoprávněně inkasovaná bloková pokuta bude započtena proti pokutě udělené dodatečně v přestupkovém řízení.
Šikovní právníci obecních úřadů, hlavně těch větších, určitě přijdou na to, jak to správně ošetřit, aby se pokuty nemusely vracet. Je to Kocourkov, protože se zde řeší, kdo může či nemůže dát pokutu, ale nikdo nepřihlíží k tomu, že byl spáchán přestupek, a to dost závažný a v každém případě by měl být patřičně „ohodnocen“ a mi jako účastníkovi silničního provozu ( ať již chodce, cyklisty, řidiče) je úplně jedno, kým byl dopravní přestupek pokutován. Být těmito řidiči, tak dělám "mrtvého brouka" a dodržuji dopravní předpisy a především nejezdím na červenou.

thanks
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Finurka
Policejní moderátor
Policejní moderátor
 
Příspěvky: 801
Registrován: pát 17. pro 2010 0:32:54
Poděkoval: 179 krát
Má poděkování: 596 krát

Re: Městská policie pokutuje neoprávněně

Příspěvekod Boxer_UBS » sob 19. lis 2011 0:17:00

S uvedeným si dovolím nesouhlasit. Správní orgán musí své rozhodnutí doložit důkazy a ty po delší době budu dohánět dost těžko. Protože co je vyřešeno blokově, k tomu se důkazy neskladují. Nemá to smysl, když přestupce souhlasí a zaplatí na místě... A myslíš, že budou mít záznamy z kamer třeba půl roku zpětně? :-)
Pokud bude v tomto případě uznáno pochybení na straně MěP, tak podle mě prohrají všechno, o co si lidé požádají... Protože zahájení správního řízení bez důkazů... a kdo bude oznamovatel? Úředník Magistrátu těžko. Ten přestupek přeci neviděl... A strážník? Ten nemá šanci si všechno pamatovat...
Ozbrojte se až po zuby Boží výzbrojí, abyste mohli čelit ďáblovým nástrahám

thanks
Za tento příspěvek od uživatele Boxer_UBS poděkoval
Finurka (sob 19. lis 2011 17:23:09)
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Boxer_UBS
Zpravodaj
Zpravodaj
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 30. říj 2011 20:01:10
Bydliště: Severní Čechy
Poděkoval: 0 krát
Má poděkování: 9 krát

Re: Městská policie pokutuje neoprávněně

Příspěvekod Finurka » sob 19. lis 2011 17:36:21

Máš zcela pravdu, někdo musí vyvolat správní řízení a doložit důkazy. Je jasné, že obecní a městské úřady nebudou po své vlastní policii nic chtít. Zde přichází pouze postižený, ten který byl za přestupek pokutován.Ten musí doložit, že pokutu dostal a zaplatil, nejspíš přinese blokové kupony. Protože ale zaplatil pokutu, tak vlastně přestupek přiznal. K tomu není potřeba záznam, žadatel se "práskne" sám. Je to ale absurdistan, vždyť jsem psala, vlk se nažere a koza zůstane celá. ;)

thanks
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Finurka
Policejní moderátor
Policejní moderátor
 
Příspěvky: 801
Registrován: pát 17. pro 2010 0:32:54
Poděkoval: 179 krát
Má poděkování: 596 krát

Re: Městská policie pokutuje neoprávněně

Příspěvekod Boxer_UBS » sob 19. lis 2011 18:03:59

Ještě si dovolím nesouhlasit...
V případě, že bloková pokuta byla uložena neoprávněně, prostě se zruší a postiženému se vrátí peníze (samozřejmě pokud doloží, že mu byla pokuta uložena). Tím končí jedna fáze. Pokud bude chtít správní orgán zahájit správní řízení, samozřejmě může... Ale bohužel pro správní orgán, přiznání není v českém právním systému důkaz. Takže správní orgán zahájí řízení a pak musí doložit důkazy. A že jsem zaplatil pokutu? Strážníci mi vyhrožovali, jak to bude horší, tak jsem jim to raději podepsal, ať mám klid... Takže teď mi skutečně doložte důkazy, že jsem jel na červenou... A? ;)
Ozbrojte se až po zuby Boží výzbrojí, abyste mohli čelit ďáblovým nástrahám

thanks
Pridat.eu
Uživatelský avatar
Boxer_UBS
Zpravodaj
Zpravodaj
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 30. říj 2011 20:01:10
Bydliště: Severní Čechy
Poděkoval: 0 krát
Má poděkování: 9 krát


 
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek


Zpět na Aktuálně - bylo ve zprávách


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron