Skrýt reklamu

Nizký úrok mají i nebankovní společnosti. nebankovní půjčky bez registru na webu tippujcky.cz s hodnocením.

sociální dávky exekuce

Zde se řeší případy exekucí a různého vymáhání pohledávek. Rady, tipy, návody, pomoc.

Moderátoři: Administrátoři, Zpravodajové, Zkušební moderátoři

sociální dávky exekuce

Příspěvekod jerryeng » pon 08. úno 2010 17:25:46

Otázka

Děkuji za odpověď ze dne 25.11.ohledně srážek z mateřské (rodičovský příspěvek),trochu to rozvedu bývalý manžel má tolik dluhů,že ani nevím kolik jich je je ve výkonu trestu, také neplatí výživné,jde o to,že na mé jméno uzavíral podvodné smlouvy,uzavíral paušály na různé mobilní operátory,zhruba vím,že dluhy jsou asi cca 250.000kč,s přítelem bydlím, ale mám také svůj nájemní byt a tam mám trvalé bydliště k němu se přihlašovat nechci má družstevní byt a dvě osobní auta,majetek a doklady o zaplacení jsou na jeho jméno vše před našim společným bydlením,snad to tedy zatím postačí.Dluhy se snažím nějak platit,ale nevím co dělat s dalšími dopisy od různých exekutorských úřadů splácím už 3exekuce a na další nemám,když požaduji spl.kalendář většinou jim nepostačují výše splátek.Je to začarovaný kruh.Můj příjem činí 3830,-sociálka mi nic nedoplácí z důvodů,že v nájemním bytě bydlí semnou maminka,která má starobní důchod11.000,-.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vyjdu-li z předpokladu, že jde o závazky z doby manželství, odpovídáte za ně společně s bývalým manželem s výjimkou závazků nepřiměřených majetkovým poměrům Vašeho manželství s kterými jste nesouhlasila. Nepíšete nic o soudních řízeních ve kterých byste byla žalována, respektive žalována společně s bývalým manželem. Pokud by šlo o spor, kde byste byla žalována na zaplacení, bylo by na místě uvážit, zda není na místě namítat, že jde o nepřiměřený závazek se kterým jste nesouhlasila a tudíž za něj neodpovídáte.

Ozve-li se již rovnou exekutor, je na místě zkoumat, kdo byl původně žalován, neboli kdo je tzv. povinný. Exekuce totiž nemůže být vedena proti Vám, pokud nejste povinná ani manželkou povinného a není zde ani nevypořádané společné jmění mezi Vámi a povinným.

***

Příklad č.1:

Jde o společný dluh, nicméně věřitel žaluje u soudu pouze Vašeho bývalého manžela. Vy se tak o soudu vůbec nemusíte dozvědět. Rozsudek následně ukládá bývalému manželovi povinnost zaplatit částku X. Exekuce může být vedena pouze proti povinnému (bývalému manželovi), exekuce se Vás může dotýkat pouze co do případného společného majetku. Dluh je sice společný, ale dluh by po Vás žalobce mohl exekučně vymáhat pouze za předpokladu, že by Vás žaloval (samostatně nebo společně s manželem). Navíc je vhodné spočítat, zda vůbec má ještě věřitel možnost zažalovat dodatečně Vás - zažalování bývalého manžela totiž nevylučuje, aby se dluh vůči Vám promlčel (obecná promlčecí lhůta je 3 roky).

Příklad č.2:

Jde o společný dluh, věřitel žaluje u soudu oba z bývalých manželů. V takovémto případě rozsudek a následná exekuce zpravidla směřuje proti oběma manželům. Na druhou stranu byste zde byla účastnicí řízení, neboli byste měla možnost namítat případnou nepřiměřenost dluhu (viz. výše).

***

Ohledně dávek (nad rámec rodičovského příspěvku, u kterého se majetkové poměry nezkoumají) budete muset podle druhu dávky počítat s tím, že budete posuzována společně s tím, s kým máte stejnou adresu trvalého pobytu (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení), nebo s tím, s kým skutečně vedete společnou domácnost, bez ohledu na odlišné adresy pobytu (většina dávek u kterých se zkoumá příjem).

V situaci, kdy příjmy nepostačují ke splácení všech dluhů, za které odpovídáte, nezbývá než platit postupně či poměrně (je dobré, když na každý dluh jde alespoň něco), přičemž se zároveň exekutorům sdělí informace o majetkových poměrech, aby jim bylo jasné, že nemá smysl exekuci realizovat. Ohledně dalšího odkazuji na předchozí odpověď.

Orientační informaci o možnostech srážek ze mzdy či z jiných příjmů (např. posledně zmiňovaném rodičovském příspěvku) můžete získat pomocí kalkulačky na
Kód: Vybrat vše
Obsah v tagu code je pro neregistrované uživatele skrytý.
, "obyčejné" dluhy (nabídka "Druh pohledávky") jsou tzv. nepřednostní, započitatelnou částku na manžela z logiky věci uplatnit nemůžete. Příjem 3 830 Kč pomocí srážek v současnosti dost dobře postihnout nelze, jelikož pro rok 2007 je nastavena základní nezabavitelná částka na 3 856,66 Kč.

thanks

! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !

Pridat.eu
jerryeng
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 331
Registrován: sob 12. pro 2009 19:40:58
Poděkoval: 0 krát
Má poděkování: 5 krát

Re: sociální dávky exekuce

Příspěvekod Návštěvník » stř 31. bře 2010 21:24:44

Dlužníky si vždy najdeme, tvrdí exekutoři
Dlužníky si vždy najdeme, i když mění bydliště, a tam, kde bydlí, nezkoumáme, komu dané věci patří, vzkazují v poslední době opakovaně exekutoři.


Při exekuci jako takové tedy nezkoumají, zda zabavované věci patří například manželce dlužníka, která s dluhem nemá nic společného. Můžete sice zabránit, aby věc, která byla zabavena a nepatří dlužníkovi, šla do dražby, ale jde to obtížně.

Kličkovat se nevyplácí
„Ani změna adresy či telefonního čísla vám nepomůže. Navíc od 1. července 2009 je přenesena odpovědnost za doručení písemností na adresáta, což znamená, že zásilka je po splnění zákonných podmínek považována za doručenou, i když jste si ji nepřečetli,“ řekl Právu Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov, který u nás patří z hlediska počtu realizovaných exekucí k nejaktivnějším.

Nezapomeňte také, že právnické osoby mají povinnost zřídit si pro doručování elektronickou datovou schránku, veškerá pošta od orgánů veřejné moci jim pak bude doručování elektronicky.

Pokud se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, co nejdříve navštivte příslušný exekutorský úřad a domluvte se na zaplacení vašeho dluhu. „Ušetříte si zbytečné starosti a zejména finance, protože veškeré náklady na exekuci hradí dlužník,“ tvrdí Vrána.

Exekutor má právo vstupu i bez policie
Než pustíte exekutora do firmy, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu domáhá. Máte-li pochybnosti, zavolejte policii a požádejte o pomoc. „Pravý exekutor nebude mít námitek, nepravý rychle zmizí. Nicméně exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vaší firmy vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie,“ zdůrazňuje Vrána.

Odvolávání se na zásadu „můj dům – můj hrad“ ničemu nepomůže a navíc se vám exekuční řízení, například když exekutor bude muset přivolat zámečníka, prodraží.

„Dluh můžete zaplatit nebo alespoň snížit rovnou na místě. Podle výše dlužné částky exekutor možná nebude pak nic zabavovat a odvážet. V každém případě ale na vaše návrhy exekutor může, avšak nemusí přistoupit,“ dodal Vrána.

Soupis zabaveného majetku
Při soupisu majetku musí exekutor sepsat protokol, do kterého můžete uvést, že zabavený majetek vám nepatří. Exekutor vás pak musí poučit o právu podat u soudu vylučovací žalobu na tyto věci. Pokud byl zabaven majetek náležící třetím osobám, je potřeba, aby tyto osoby exekutora neprodleně kontaktovaly.

Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat k soudu, který ji nařídil. Odvolacím důvodem však může být jen několik málo skutečností uvedených v zákoně. Odvolání ale nemá odkladný účinek a exekutora nezastaví. Do doby, než soud rozhodne o odvolání, jen zamezíte prodeji zabavených věcí. Pokud však soud odvolání zamítne, exekuce se vám jen prodraží.


Naposledy oživil Anonymous v stř 31. bře 2010 21:24:44
Pridat.eu
Návštěvník
Neregistrovaný uživatel
 


 
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek


Zpět na EXEKUCE, Exekutoři, vymáhání pohledávek, dlužnící, výkon exekuce, oddlužení


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků